Menu

حوزه شهرک های صنعتی

سوالات متداول در حوزه شهرک های صنعتی

1-مزاياي سرمايه گذاري در شهركهاي صنعتي چیست؟

متقاضيان ايجاد واحدهاي صنعتي نياز به كسب مجوز جداگانه از ادارات متعدد از قبيل محيط زيست، منابع طبيعي، آب، برق، امور اراضي، ميراث فرهنگي، ثبت اسناد، راه و ترابري، كار و امور اجتماعي نداشته و اينگونه مجوزها در زمان تاسيس شهركهاي صنعتي از دستگاه هاي ذيربط اخذ مي گردد. تخصیص زمین به متقاضیان در شهرکها و نواحی صنعتی دارای زون بندی که به تایید ارگان های محیط زیست وعلوم پزشکی رسیده باشد بدون اخذ مجوزصورت می پذیرد.

شهركهاي صنعتي از قانون شهرداريها مستثني هستند.

صدور مجوزهاي ((احداث ساختمان)) و ((پايان كار)) در محدوده اختيارات شركت شهركهاي صنعتي است و در كوتاهترين زمان ممكن و بصورت رايگان انجام مي شود.

امكان اجاره یا خريد کارگاههاي آماده براي تسريع در بهره برداري از واحد توليدي ( از واحدهای کارگاهی ساخته شده توسط شرکت در شهركهاي صنعتي فارس براي صنايع كوچك)

كاهش هزينه هاي سرمايه گذاري مانند آب ، برق، تلفن ، گاز و تصفيه خانه فاضلاب، مخابرات و راه دسترسي، بدليل استفاده از خدمات مشترك سازماندهي شده .

بهره مندي از امكانات و تاسيساتي كه در شهركهاي صنعتي ايجاد شده و يا در آينده ايجاد مي گردند . از قبيل :

معابر آسفالته ، فضاي سبز گسترده و زيبا، شبكه هاي گسترده آب ، مخازن هوايي و زميني آب، شبكه توزيع 20 كيلو ولت داخلي برق، شبكه روشنايي معابر، مركز فوريتهاي پزشكي، آتش نشاني ، مركز اينترنت ، مراكز مشاوره ، شعب بانكها، دفتر بيمه، مسجد، سالن اجتماعات، رستوران و ساير امكانات رفاهي متناسب با پيشرفت فيزيكي شهركهاي صنعتي.

همجواري واحدهاي صنعتي همگن در شهركهاي صنعتي و امكان استفاده از توليدات ، نيروي متخصص ، ماهر و تجارب واحدهاي صنعتي درون شهرك.

ايجاد ارزش افزوده زمين و تاسيسات احداثي به علت قرار داشتن در منطقه صنعتي تصويب شده هيئت وزيران و ساير ادارات و دستگاه هاي دولتي.

امكان اسناد مالكيت تفكيكي رسمي براي واحدهاي مستقر در شهركهاي صنعتي و امكان ترهين سندهاي مذكور جهت دريافت تسهيلات بانكي

به منظور تشویق سرمایه گذاران در شهرکهای صنعتی دریافت هزینه های مربوط به حق بهره برداری از زمین و تخصیص زمین به صنعتگران به صورت نقد و اقساط (30 % نقد و ما بقی طی 30 ماه به صورت 10 قسط 3 ماهه ) که این مدت با نظر هیئت مدیره شرکت قابل افزایش می باشد.

ايثارگران بنابر تعريف مصوب مجلس شوراي اسلامي 20% مبلغ قرارداد را نقدي و مابقي مبلغ قرارداد را طي 42 ماه (14 قسط سه ماهه) پرداخت خواهند نمود.

اولويت بانكها در پرداخت تسهيلات به واحدهايي كه در شهركها و نواحي صنعتي مستقر مي باشند.

 

2- در چه صورتي صنعتگران مي توانند از تخفيفات استفاده نمايند ؟

الف : متقاضيان در صورت ارائه برنامه زمانبندي ساخت وساز واحد صنعتي حداكثر در 12 ماه ، مشمول پنج درصد بخشودگي با داشتن شرايط ذيل خواهند شد :

1- ارائه جدول زمانبندي اجراي طرح در زمان عقد قرارداد

2- نداشتن تخلف از ضوابط ساخت وساز و ارائه پايانكار

3- پرداخت به موقع اقساط طبق ضوابط دستورالعمل

4- رعايت حداقل زيربناي احداثي در عرصه تخصيصي طبق ماده 7 دستور العمل .

ب : متقاضيان در صورت دريافت و ارائه پروانه بهره برداري حداكثر 12 ماه از انعقاد قرارداد از ارگانهاي ذيربط و ارائه بيمه كاركنان از سازمان تامين اجتماعي براي هر اشتغال ايجاد شده ، مشمول نيم درصد بخشودگي در قيمت حق بهره برداري از زمين و تاسيسات تا سقف 50 نفر خواهند شد. ( حداكثر تخفيفات بند الف و ب ، 30 درصد ميباشد ) .

 

3- برای آغاز فعالیت در شهرک های صنعتی استان قزوین باید چه کار کنم؟

شهرک ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی استان قزوین از جمله مناطقی هستند که برای آغاز فعالیت به کمترین فرایندهای اداری نیازمند است و به سرمایه گذران توصیه می شود برای صرفه جویی در زمان و هزینه و برخورداری از زیرساخت های آماده، این مناطق را به عنوان محل سرمایه گذاری خود انتخاب کنند.

آغاز فعالیت در شهرکها، نواحی و مناطق ویژه اقتصادی در مرحله اول به اخذ موافقت اصولی یا جواز تاسیس از سازمان صادرکننده مجوز نیاز دارد و پس از آن تمامی مراحل جواز ساخت، اختصاص زمین، آب، برق، تلفن و... در شهرک های انجام می پذیرد. برای اطلاع بیشتر وبسایت شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین مراجعه شود.

 

4- مجوز هاي ساخت وساز در شهركهاي صنعتي توسط چه ارگاني صادر ميگردد؟

تمامي مجوزهاي ساخت وساز بدون اخذ وجه در شرکت شهركهاي صنعتي استان صادر مي گردد.

 
5- آيا انتقال زمين تخصيصي امكان پذير است؟

بعد از اجراي كامل سالن توليد با موافقت شركت شهركهاي صنعتي و ارائه جواز تاسيس معتبر و احراز هويت با تنظيم صلح حقوقي در دفترخانه اسناد رسمي و اخذ امضاء از طرفين انتقال صورت مي پذيرد در اين صورت كليه حقوق و تعهدات طرف قبلي قرارداد عينا به بخش جديد منتقل مي شود.

 
6- چه زماني سند بنام طرف قرارداد صادر مي شود؟

بعد از اخذ پايانكار و دريافت پروانه بهره برداري و تسويه حساب كامل و پس از واريز وجه بهاي زمين و تفكيك قطعات به قيمت روز سند صادر مي گردد.

 
7- مبلغ اخذ شده اوليه بابت زمين در شركت شهركهاي صنعتي قزوین بابت چيست؟

بابت حق بهره برداري از امكانات موجود در شهركها و نواحي است كه شامل امكانات زيربنايي آب، برق و گاز ، آسفالت وفضاي سبز مي باشد وسایرخدمات مندرج دردفترچه قرارداد تخصیص زمین که شامل بهای زمین  نمي باشد.

 
8- در صورتي كه صنعتگر موفق به ساخت وساز در موعد مقرر نگردد و يا به عللي از ادامه همكاري با شركت منصرف گردد شركت با متقاضي چگونه برخورد خواهد كرد؟

در صورت انصراف همان مبلغ واريزي بابت حق بهره برداري به صنعتگر مسترد خواهد شد ولي در صورت عدم انصراف و عدم انجام تعهدات صنعتگر به مراجع قضايي معرفي خواهد شد.

 
9- چه حمايتهايي از صنايع كوچك از طرف شركت انجام مي گيرد؟

ايجاد شهركهاي فناوري و مراكز خدمات فناوري و كسب و كار، ارائه طرح هاي تيپ سرمايه گذاري به متقاضيان سرمايه گذاري، آموزش و توانمندسازي مديران و كاركنان واحدهاي صنعتي، برگزاري تورهاي صنعتي داخلي و خارجي، توسعه خوشه هاي صنعتي، حمايت از شركت در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي، تسهيلات، ضمانت تسهيلات و... بخشي از حمايت هاي شركت شهركهاي صنعتي از صنايع كوچك مي باشد.

 
10- خوشه صنعتي چيست؟

به مجموعه اي از واحدهاي كسب و كار اطلاق مي گردد كه در يك منطقه جغرافيايي و يك گرايش صنعتي متمركز شده و با همكاري و تكميل فعاليتهاي يكديگر به توليد و ارائه كالا و خدمات بپردازند و از چالشها و فرصت هاي مشترك برخوردارند.

 
11- آیا امکان خرید و فروش طرحها و واحدهای صنعتی در شهرکها وجود دارد؟

انتقال زمین صنعتی خام به غیر، مجازنمی باشد ولی اگر طرف قرارداد درزمین بنا احداث کرده باشد یا به بهره برداری رسیده باشد، با مجوز شرکت شهرکهای  صنعتی  استان  با رعایت مقررات مربوط می تواند نسبت به انتقال حقوق  خود که  در دفترچه قرارداد مشخص شده است به شخص ثالث اقدام نماید.

 
12- آیا می توان در شهرکهای صنعتی فعالیت اقتصادی غیر صنعتی نظیر پرورش آبزیان،طیور وکشاورزی و کشت وصنعت ایجاد نمود و راه صنایعی که می توانند در شهرکها مستقر شوند کدامند؟

اگر بتوان ازآنها به عنوان تولیدصنعتی یاد نمود با تشخیص هیات مدیره شرکت شهرکهای صنعتی استان تخصیص زمین به طرح های مذکور بلا اشکال خواهد بود. ارائه خدمات صنعتی وهرگونه خدماتی اعم از مالی ، فنی ،علمی،آموزشی،اطلاع رسانی و....که برطرف کننده نیاز واحدهای صنعتی باشد با کسب مجوز قانونی از مراجع ذیصلاح بلا مانع می باشد.

 
13- مدارک لازم برای دریافت جواز تاسیس واحد صنعتی کدامند؟

با مراجعه به سازمانهای صادرکننده مجوز (سازمان صنعت،معدن وتجارت. جهاد کشاورزی وصنایع دستی، و......) وتکمیل فرمهای لازم صادر می گردد.

 
14- قرارداد چگونه فسخ می شود؟

در صورتی که متقاضی (طرف قرارداد) به تعهدادت خود مطابق با دفتر چه قرارداد عمل نکند قابل فسخ می باشد. مثلا اگر طرف قرارداد در مدت تعیین شده فعالیت ساخت و ساز واحد خود را شروع نکند شرکت شهرکهای صنعتی استان نسبت به فسخ قرارداد اقدام می نماید.

 
15- لطفا در خصوص متراژ حداقل وحداکثر وهمچنین آخرین قیمتهای زمینهای صنعتی استان و چگونگی پرداخت آن راهنمایی نمایید؟

به شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین و یا به وب سایت شرکت شهرک های صنعتی قزوین مراجعه فرمائید.

 
 
?? ?? ??